Miejska Biblioteka Publiczna

w Rawie Mazowieckiej

book
book

Ekonomia z elementami opisu gospodarki turystycznej i rekreacyjnej




Podręcznik z zakresu ekonomii przeznaczony dla studentów kierunku Turystyka i rekreacja, a także kierunków pokrewnych. Jako pierwszy na rynku łączy w sobie treści, które w tradycyjnym systemie kształcenia przekazywane są w ramach dwóch komplementarnych względem siebie, ale jednak odrębnych przedmiotów: Ekonomii i Ekonomiki turystyki i rekreacji.
Autorzy w ramach jednej publikacji zebrali niezbędną studentom ogólną

wiedzę ekonomiczną z wiedzą przedmiotową - poszczególne zagadnienia ekonomiczne zostały od razu przeniesione na grunt kierunkowych zainteresowań studenta. Ułatwia to odbiór prezentowanych treści i poprawia efektywność procesu dydaktycznego - tak w zakresie poznania podstaw ekonomii, jak i w aspekcie kierunkowym - związanym ze zrozumieniem mechanizmów kierujących ekonomicznymi wyborami uczestników turystyki i rekreacji.
Struktura podręcznika została określona na podstawie programów przedmiotów Ekonomia i Ekonomika turystyki i rekreacji. Treści zostały dobrane tak, aby podręcznik mógł być zrealizowany w ramach godzin wynikających z powszechnych standardów kształcenia, tj. w wymiarze łącznym ok. 120 godzin lekcyjnych.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:redakcja naukowa Bartosz Szczechowicz ; autorzy Wiesław Alejziak [i 13 pozostałych].
Seria:E
Hasła:Ekonomia
Turystyka
Podręczniki akademickie
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.
Opis fizyczny:960, [1] s. : il. ; 24 cm.
Uwagi:Bibliogr., źródła prawne, netogr. s. 915-944. Indeks.
Twórcy:Alejziak, Wiesław.

Szczechowicz, Bartosz. Red.

Przeznaczenie:Podręcznik dla studentów kierunku turystyka i rekreacja, a także kierunków pokrewnych.
Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz
Spis treści:

  1. PRZEDMOWA
  2. CZĘŚĆ I. PRZEDMIOT I METODA EKONOMII
  3. Rozdział I. PRZEDMIOT EKONOMII. O ekonomicznym spojrzeniu na uczestnictwo w turystyce i rekreacji (Bartosz Szczechowicz)
  4. Rozdział II. METODA EKONOMII I PODSTAWOWE NARZĘDZIA ANALIZY EKONOMICZNEJ. O sposobach analizowania zjawisk ekonomicznych związanych z turystyką i rekreacją (Bartosz Szczechowicz)
  5. CZĘŚĆ II. RYNEK - MODEL PODSTAWOWY
  6. Rozdział III. RYNEK I MECHANIZM RYNKOWY. O uczestnikach i przedmiocie wymiany na rynku turystycznym i rekreacyjnym (Bartosz Szczechowicz)
  7. Rozdział IV. WRAŻLIWOŚĆ POPYTU I PODAŻY NA ZMIANĘ CENY I WPŁYW CZYNNIKÓW POZARYNKOWYCH. O elastyczności popytu i podaży usług turystycznych i rekreacyjnych (Paweł Stelmach)
  8. CZĘŚĆ III. KONSUMENT I PRZEDSIĘBIORSTWO NA RYNKU
  9. Rozdział V. KONSUMENT I JEGO ZACHOWANIA RYNKOWE. O przesłankach konsumenckich decyzji wyboru dóbr i usług na rynku turystycznym i rekreacyjnym (Małgorzata Kryczka)
  10. Rozdział VI. PRZEDSIĘBIORSTWO - CELE I FORMY ORGANIZACYJNE. O przedsiębiorstwach zaspokajających potrzeby turystyczne i rekreacyjne oraz ich formach organizacyjnych (Bartosz Szczechowicz)
  11. Rozdział VII. PRODUKCJA, KOSZTY I ZYSK PRZEDSIĘBIORSTWA. O działalności gospodarczej jako źródle przychodów, kosztów i zysku przedsiębiorstw turystycznych i rekreacyjnych (Bartosz Szczechowicz)
  12. CZĘŚĆ IV. RYNKI PRODUKTÓW I CZYNNIKÓW PRODUKCJI. RYNEK PIENIĄDZA
  13. Rozdział VIII. FORMY RYNKU I ICH CHARAKTERYSTYKA. O konkurowaniu i warunkach realizacji zysku przez sprzedających dobra i usługi na rynku turystycznym i rekreacyjnym (Bartosz Szczechowicz)
  14. Rozdział IX. RYNKI CZYNNIKÓW PRODUKCJI. O roli i udziale czynników produkcji w tworzeniu produktów turystycznych i rekreacyjnych (Małgorzata Kryczka)
  15. Rozdział X. RYNEK PIENIĄDZA. O roli pieniądza w kształtowaniu podaży i popytu na usługi turystyczne i rekreacyjne (Renata Seweryn)
  16. CZĘŚĆ V. BRANŻOWY I REGIONALNY WYMIAR GOSPODAROWANIA
  17. Rozdział XI. PROCESY GOSPODARCZE NA POZIOMIE BRANŻY I REGIONU. O branżowym i regionalnym wymiarze turystyki i rekreacji jako działalności gospodarczej (Katarzyna Czernek)
  18. CZĘŚĆ VI. ROLA PAŁSTWA W PROCESIE GOSPODAROWANIA - ŚRODKI ODDZIAŁYWANIA I ICH SKUTECZNOŚĆ
  19. Rozdział XII. GOSPODARKA JAKO CAŁOŚĆ ZORGANIZOWANA. O miejscu turystyki i rekreacji w gospodarce (Małgorzata Kryczka)
  20. Rozdział XIII. ROLA PAŁSTWA W GOSPODARCE. O wpływie decyzji państwa na funkcjonowanie i rozwój sektora turystyki i rekreacji (Łukasz Nawrot, Piotr Zmyślony)
  21. Rozdział XIV. DOCHODY I WYDATKI PAŁSTWA. O dochodach i wydatkach państwa związanych z rozwojem turystyki i rekreacji (Renata Seweryn)
  22. Rozdział XV. DOCHÓD NARODOWY I JEGO POMIAR. O źródłach dochodów i wydatkach społeczeństwa na turystykę i rekreację (Małgorzata Kryczka)
  23. CZĘŚĆ VII. ZMIANY OGÓLNEGO POZIOMU CEN I ZATRUDNIENIA W GOSPODARCE
  24. Rozdział XVI. INFLACJA I JEJ ZNACZENIE GOSPODARCZE. O wpływie zmian poziomu cen w gospodarce na sytuację uczestników rynku turystycznego i rekreacyjnego (Robert Wojciech Włodarczyk, Witold Zych)
  25. Rozdział XVII. POZIOM ZATRUDNIENIA W GOSPODARCE I CZYNNIKI JEGO ZMIAN. O sytuacji sektora usług turystycznych i rekreacyjnych w warunkach zmian na rynku pracy (Robert Wojciech Włodarczyk, Witold Zych)
  26. CZĘŚĆ VIII. INSTYTUCJE FINANSOWE W GOSPODARCE
  27. Rozdział XVIII. ROLA SYSTEMU FINANSOWEGO W UZGADNIANIU OSZCZĘDNOŚCI I INWESTYCJI. O instytucjach finansowych i ich wpływie na funkcjonowanie sektora usług turystycznych i rekreacyjnych (Andrzej Hadzik, Bartosz Szczechowicz, Witold Zych, Danuta Żylak)
  28. CZĘŚĆ IX. GOSPODARKA W DŁUGIM I KRÓTKIM OKRESIE
  29. Rozdział XIX. PRODUKCJA I DŁUGOOKRESOWY WZROST GOSPODARCZY. O poziomie życia gospodarstw domowych oraz ekonomicznych czynnikach sprzyjających uczestnictwu społeczeństwa w turystyce i rekreacji (Jadwiga Berbeka)
  30. Rozdział XX. FUNKCJONOWANIE GOSPODARKI W KRÓTKIM OKRESIE. O zmienności koniunktury gospodarczej i jej wpływie na zaspokajanie potrzeb turystycznych i rekreacyjnych społeczeństwa (Bartosz Szczechowicz)
  31. CZĘŚĆ X. GOSPODARKA OTWARTA - PODSTAWOWE POJĘCIA I ZALEŻNOŚCI
  32. Rozdział XXI. GOSPODARKA OTWARTA I KORZYŚCI WYMIANY Z ZAGRANICĄ. O rozwoju turystyki i rekreacji w warunkach rosnącej otwartości gospodarki krajowej (Karolina Nessel)
  33. Rozdział XXII. WPŁYW WARUNKÓW I CZYNNIKÓW WYMIANY Z ZAGRANICĄ NA GOSPODARKĘ KRAJOWĄ. O turystyce i rekreacji w aspekcie kształtowania się cen w transakcjach międzynarodowych (Karolina Nessel)
  34. CZĘŚĆ XI. W STRONĘ GOSPODARKI GLOBALNEJ
  35. Rozdział XXIII. EUROPEJSKA UNIA GOSPODARCZA I WALUTOWA A RYNEK GLOBALNY.O funkcjonowaniu i rozwoju sektora turystyki i rekreacji w warunkach globalizacji gospodarki (Wiesław Alejziak)

Zobacz spis treści



Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. dla Dorosłych
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 7

Sygnatura: 33
Numer inw.: 95845
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowekzamów

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.